PMS /premenstruační syndrom, tenze/- tak označujeme tělesné i duševní změny, které se cyklicky objevují u žen po ovulaci a trvají až do menstruace. Postupně se zhoršují až do nástupu menstruačního krvácení, nebo se projeví současně s ovulací s následnou úlevou a návratem těžkostí několik dní před menstruačním krvácením, případně se vyskytne jen na konci menstruačního cyklu. Část příznaků v mírnější formě mívá většina žen, malá skupina žen však trpí natolik intenzivními potížemi, že jsou omezeny v běžném životě. Pak mluvíme o premenstruační dysforické poruše.
PMS je často považován za nutný „úděl ženy“, snad i proto, že provází ženu od nepaměti. První popis „šílenství žen, které odchází s menstruací“ najdeme již u Hippokrata. Přesný popis onemocnění však pochází až z 50.let 20.století.
Průměrný věk začátku potíží je 26 let, ale objevit se mohou kdykoliv po menarché. Kolem 40.roku věku obvykle potíže dosahují maxima. PMS bývá označován za civilizační onemocnění, neboť je pozorován zhoršující vliv na jeho průběh u žen žijících ve velkých městech s velkým pracovním nasazením. V kultuře, kdy ženy mají více dětí, a tedy méně menstruačních cyklů, se PMS prakticky nevyskytuje.
Než žena dospěje k menopauze, může prožít více než 200 menstruačních cyklů, které PMS negativně ovlivňuje, což odpovídá až 3-8rokům života. Nemůžeme se pak divit, že dochází k ovlivnění vztahu k partnerovi, dětem, k ovlivnění společenských i pracovních aktivit, podobně jako u duševních poruch.
Pomoc lékaře přitom vyhledá pouze 3-5 % postižených žen!
Za příčinu potíží je považována hormonální nerovnováha druhé fáze menstruačního cyklu, kdy se mění hladiny estrogenů a progesteronu, na což reagují i biochemické látky uvolňované v CNS – serotonin, dopamin a endorfiny, které regulují náladu. Určitou roli zde hraje i genetika a celková životospráva. Projevy jsou také častější u žen s vysokým BMI, úzkostmi, psychickými problémy nebo u žen v permanentním stresu.
Pro potvrzení PMS neexistuje žádné speciální vyšetření nebo laboratorní test. Lékař vychází z informací od pacientky, která by si měla zaznamenávat své obtíže a jejich intenzitu 2-3 cykly po sobě, ev. lze použít speciální dotazníky (např. Daily Rating Scale – DRS, Calendar of Premenstrual Experiences – COPE). Současně je nutné vyloučit jiné tělesné nebo psychické příčiny potíží pomocí gynekologického, endokrinologického a případně psychiatrického vyšetření.
Klasický PMS diagnostikujeme při výskytu alespoň jednoho fyzického a jednoho psychického symptomu ve třech cyklech následujících po sobě.
K nejčastějším patří podrážděnost, náladovost, nesoustředěnost, pocity hlubokého smutku a bezmoci, úzkost až záchvaty paniky, časté konflikty s okolím, kdy si nemocná většinou neuvědomuje, jaký dopad má její chování na okolí. Může se vyskytovat nespavost nebo naopak únava, zvýšená chuť k jídlu či žízeň, tlak v podbřišku a křeče, zvětšení a zvýšená citlivost prsů, bolestivost bradavek, bolesti hlavy, kloubů, zadržování tekutin se vzestupem hmotnosti, změna sexuální touhy nebo zhoršení akné.
Pokud nepoznáme přesnou příčinu PMS, neexistuje jednoznačná léčba.
U mírných projevů potíží je doporučována změna životního stylu: úprava stravy směřující k omezení zadržování vody – snížení příjmu soli, tuků, omezení pití kávy, čaje a kolových nápojů; pravidelná fyzická aktivita a dostatečný spánek; zákaz kouření a abstinence alkoholu.
Obohacení stravy o omega3 nenasycené mastné kyseliny např. v pupalce dvouleté nebo lněném oleji, vede ke zmírnění menstruačních křečí, deprese a výkyvů nálad.
Významně může pomoci doplnění některých minerálních prvků a vitamínů. Například hořčík má pozitivní vliv na náladu, ulevuje od migrén, zmírňuje křeče, nadýmání i otoky, snižuje chuť na sladké, oslabuje pocit únavy a napětí. Je obsažen v máku, mandlích, luštěninách, droždí, pohance, tmavé čokoládě a listové zelenině jako je kapusta a špenát.
Také dávka 1200mg vápníkudenně snižuje podrážděnost, pomáhá při bolesti hlavy. Najdeme jej opět v máku a listové zelenině, ale také chia semínkách, mléčných výrobcích a rybách. Společně s vitamínem D je jeho efekt ještě silnější.
Vitamín E pomůže snížit citlivost prsů, stejně jako vitamíny skupiny B, především B6. Najdeme ho v játrech, vepřovém mase, droždí, vejcích, zelí nebo banánech.
Ty jsou také významným zdrojem tryptofanu, prekurzoru serotoninu, který se podílí na zlepšení psychických příznaků.
Pokud změna stravování nepřináší dostatečný efekt, je vhodné užití farmakologických doplňků stravy, pro cílený efekt však minimálně 7-14 dnů před menstruací.
Pomoci mohou i bylinné čaje. Především drmek, kontryhel, andělika čínská, heřmánek, máta, bazalka, fenykl. Účinná dávka jsou obvykle 2-3 šálky denně zhruba týden před menstruací a během ní.
Za pokus stojí i prášek z macy peruánské. Obsahuje fytoestrogeny, a tím může zmírnit projevy PMS, vedlejším efektem je podpora plodnosti a libida.
Na problémy spojené s PMS výborně zabírá pohyb. Cvičení zlepšuje kvalitu spánku a současně dochází k vyplavení endorfinů, které zlepšují náladu. Místo aerobních aktivit jsou však vhodnější procházky nebo jóga, které mají i relaxační účinky. Specifickou pomocí je pak tzv. hormonální jóga, která při pravidelném cvičení dokáže účinně tlumit nebo i zcela potlačit projevy PMS.
Pokud jsou potíže intenzivnějšího charakteru, je možné vyzkoušet nasazení léků. Jednak některé přípravky hormonální antikoncepce, ale i antidepresiva, močopudné léky nebo léky na bolest.
Hormonální antikoncepce především s obsahem drospirenonu, který má tzv. antimineralokortikoidní a antiandrogenní účinek tj. brání zadržování vody v těle a působí proti některým nežádoucím účinkům mužských pohlavních hormonů, které se v malém množství tvoří i u žen – např. akné. Nejvhodnější je tzv. kontinuální užívání bez pauzy, kdy zabráníme výkyvům v premenstruačním období.
Antidepresiva, především ze skupiny SSRI (tzv. selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu) např. citalopram. Je prokázán jejich rychlý nástup účinku, většinou již během prvního cyklu. S úpravou psychiky dochází i ke zlepšení tělesných příznaků. Kromě trvalého užívání je možné a efektivní i užívání cyklické, jen v 2.polovině cyklu. Výhodou je, že dochází i ke snížení nutnosti užívat další léky např. od bolesti.
Pro ženu je důležité mít přehled o vlastním menstruačním cyklu. Získává tím nejen informaci o příští menstruaci, ale i o PMS. Díky tomu si může lépe rozvrhnout svůj čas a náročné pracovní úkoly naplánovat na jiné dny. Získává čas myslet především sama na sebe.
Comments