Spotting – špinění neboli velmi slabé krvácení, většinou jasnou krví, ale může být i nahnědlá. Mnohdy se objeví jednorázově a výjimečně trvá déle než den. Může se vyskytovat pravidelně ve stejné dny v cyklu nebo náhodně, jednorázově nebo i opakovaně. Ne vždy spotting znamená, že je něco špatně.
Pravidelně se vyskytující spotting je u některých žen přirozenou součástí jejich cyklu, jsou na něj zvyklé a nedělá jim větší obtíže. Nejčastěji se objeví při ovulaci, kdy se z vaječníku uvolní vajíčko, neboť je doprovázena střídáním hladin hormonů – estrogenu a progesteronu, na kterou některé ženy reagují citlivěji než druhé. To vede k velmi slabému krvácení vždy uprostřed cyklu. Může být doprovázeno lehkými křečemi nebo tupou bolestí v podbřišku a trvá od několika hodin do jednoho dne. Podobně vypadající krvácení může pravidelně předcházet vlastnímu menstruačnímu krvácení obvykle o 1-2 dny. Jedná se opět o odezvu ženského těla na opadající hormonální hladiny na konci cyklu.
Náhodně vzniklý nebo déletrvající spotting také rozhodně nemusí vyvolávat obavy u žen, které začaly užívat hormonální antikoncepci nebo vyměnily typ a formu antikoncepce. Dobrou vizitkou lékaře je, pokud svou pacientku na tuto případnou komplikaci upozorní a předejde jejím obavám a zbytečné návštěvě ordinace. V tomto případě je vhodné dát svému tělu čas /doporučené jsou zhruba 3 měsíční cykly/ zvyknout si na novou situaci. U pilulek je vhodné zaměřit se na jejich pravidelnější užívání.
Něco jiného je, pokud se špinění objeví několik měsíců po zahájení užívání antikoncepce. V tomto případě je návštěva lékaře nutná.
Hormonální změny doprovázející kojení opět mohou způsobit spotting. Také menší intenzita kojení, kvůli příkrmu dítěte, může nastartovat změny vedoucí k první ovulaci po porodu, které se mohou projevit špiněním.
Rovněž počínající těhotenství se může projevit lehkým špiněním. Je označováno jako tzv.implantační krvácení a vzniká tím, že oplodněné vajíčko se zanořuje do děložní sliznice a napojuje se na mateřské cévy, z kterých bude vyvíjející se plod zbytek těhotenství vyživován. Přichází jako lehce opožděná menstruace, ale krvácení je velmi slabé, bez sraženin a trvá většinou maximálně 1-3 dny. Většinou stačí pokud si žena dopřeje několik dnů klidu a samo ustane. Plod tím ohrožen není.
Těhotenství samotné může být rovněž provázeno spottingem. Některé příčiny mohou být stejné jako u netěhotných žen např. zánět, poranění nebo nastala chyba v samotném průběhu těhotenství – potrat, porucha placenty atd. Déletrvající nebo velmi intenzivní krvácení je již známkou komplikací, které mohou těhotenství ohrozit, a musí být došetřeno u lékaře.
Podobně se mohou projevovat myomy na děloze /benigní svalové nádory/. Jde o nález velmi častý, ale je pravda, že většinou klinicky němý, kdy žena potíže nepociťuje. Může se jednat o náhodný nález při gynekologické prevenci. Menší část žen však právě tyto potíže donutí řešit svůj stav s lékařem.
Diagnostika myomů pomocí ultrazvuku je velmi jednoduchá, nebolestivá, léčba už může být složitější. Dnešní moderní léčebné postupy včetně operačních jsou efektivní, a přitom dostatečně šetrné, když jsou správně zvoleny. Ale i zde platí, že zanedbaný nález bude mít řešení složitější.
Ultrazvukem lékař snadno odhalí i další příčinu špinění – slizniční polypy – výrůstky na sliznici, nejčastěji na čípku nebo v děložní dutině. Polyp čípku často slabě krvácí po pohlavním styku, kdy může dojít k jeho poranění. Polypy v děloze bývají dlouho bezpříznakové. Nepravidelné slabé krvácení může být prvním příznakem, ale bohužel často v souvislosti s přeměnou polypu v nádor sliznice děložní – adenokarcinom. Další důvod proč chodit na prevence, nemyslíte?
Další častou příčinou spottingu je infekce. Především pokud je doprovázena horečkou, pánevní bolestí, bolestí při styku a zapáchajícím výtokem. V těchto případech je diagnostika pro lékaře poměrně jednoduchá a léčba přináší rychlou úlevu. Bohužel část žen nemusí mít, kromě krvácení, další potíže. Při podcenění nálezu krvácení, ať už pacientkou nebo i lékařem, je bohužel infekce diagnostikována až v chronickém stadiu, kdy může mít žena již následky ve formě potíží s neplodností. Mezi takovéto nejčastější původce patří chlamydie, mykoplazma ev. ureaplasma a z virových infekcí HPV - lidský papilomavirus.
Pohlavní styk, obzvláště nešetrný, opět může způsobit slabé krvácení, podobně jako použití sexuálních pomůcek. Většinou je si žena sama vědoma, že styk byl bolestivější než obvykle, a pak ji nemusí spotting znepokojovat. Pokud se tak děje opakovaně nebo i po každém pohlavním styku, je to již důvod gynekologické vyšetření neodkládat. I šetrný pohlavní styk může způsobit krvácení. Většinou se tak děje v případě „vřídku“ na čípku, což není patologie, nebo při ztenčení sliznice u starších žen, v důsledku nedostatku estrogenů. .
Comments